...
Høyres miljøtalsmann Peter S. Gitmark støtter flere av kravene fra Pure Salmon Campaign. Foto: Vidar Ruud, ANB

Refser regjeringen

Høyres miljøtalsmann Peter S. Gitmark forlanger at staten som eier tar oppdrettskritikerne på alvor.

Fotball Live

søndag 12. sep. kl. 18:00
Rosenborg - Viking

Kampstart om:

3 dager 3 timer 6 min. 3 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Meråker  Stjørdal 
...
BJØRN ERIK DAHL, ANB
Publisert 19.05.2009 kl 18:31 Oppdatert 20.05.2009 kl 15:09

Tips en venn på e-post:

LES OGSÅ:

Vil ha felles miljøstandarder 20.05.09 - 15:21

– Tyr til propaganda 20.05.09 - 15:20

Vurderer aksjoner mot lakseoppdrettere 20.05.09 - 15:10

Vil ikke ha egne miljøkomiteer 19.05.09 - 18:33

Felles innsats mot lakselus 28.05.09 - 18:25

Borten Moe vil ha svar 20.05.09 - 15:08

Den store utenlandske delegasjonen fra Pure Salmon Campaign, som denne uka er i Norge, krever blant annet at delvis statseide Cermaq oppretter en egen komité som skal vurdere miljøhensyn, samt publisere årlige bærekraftrapporter. En slik komité ønsker aksjonistene også at John Fredriksens Marine Harvest oppretter. Begge selskapene har generalforsamlinger mens aksjonistene er i Norge. Gitmark gir full støtte til forslagene fra Pure Salmon Campaign og mener alle selskaper av Cermaqs og Marine Harvests størrelse burde ha egne miljøkomiteer og årlige bærekraftrapporter.

– Jeg har enormt stor forståelse for at de kommer til Norge for å påvirke både selskapene og staten. Det er ytterst beklagelig at norske selskaper bidrar til at det går nedover med villaksen. Det er paradoksalt når vi har statsråder som Erik Solheim, som kritiserer StatoilHydros oljesandprosjekt i Canada, mens regjeringen ikke løfter en finger i saken. Den samme dobbeltmoralen ser ut til å gjelde lakseoppdrett, sier Gitmark til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB). Selv om Høyre ikke er noen tilhenger av sterkt statlig eierskap, mener Gitmark at staten har et soleklart etisk ansvar der den har eierskap.

Høyres miljøtalsmann mener det er uverdig at den canadiske indianerhøvdingen Bob Chamberlin fra British Columbia, som er med i Pure Salmon Campaigns delegasjon, kommer til Norge for fjerde gang uten at noen på høyt politisk nivå i regjeringen vil snakke med ham.

Chamberlin sier til ANB at Norge opptrer med sterke ord på den internasjonale arenaen når det gjelder miljø og urfolks rettigheter, men at det ikke følges opp i praksis.

– Vi blir ganske fortvilet over at Norge og norske forskere vet så mye om lakselus og fiskesykdommer, mens norske selskaper som Cermaq og Marine Harvest kommer til Canada som om denne kunnskapen ikke fantes. Norge opptrer med sto standarder, sier Chamberlin.

Næringsdepartementet kunne ikke kommentere saken tirsdag ettermiddag. (ANB)

...

Målrikt i toppkampen

Sport Åtte mål og èn firemålsscorer da Fram møtte KIL/Hemne 2 i toppkampen i fotballens 4. divisjon. Les mer

...

I natt legges E6 om

Bil og trafikk Ny omkjøring på E6 fra fredag morgen. Les mer

...

MOT-landslaget fyller Hell

Nyheter Organisasjonen MOT har samlet over 500 glade ambassadører på Hell torsdag og fredag. Les mer

...

Løse hester på E14

Nyheter Politi og hestekyndige sikret torsdag ettermiddag to løse hester som sprang ut på E14. Les mer

...

Har Håvard Norges verste hybel?

Nyheter Stjørdalingen Håvard Heringstad er med i konkurransen om å ha Norges verste hybel. Les mer

Dagens mest leste saker

...

Politikernes gaver

Kommunalminister Liv Signe Navarsete er tilgitt, men har fått en stygg ripe i sin politiske lakk.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

2011-modeller av Harley Davidson

...

Sjekk ut noen av de nye modellene til Harley Davidson.

Se alle bildene her

Ullevaal-helten!

...

Norge slo Portugal.

Se bildene her

Porsche 911 - elektrisk!

...

Verdens eneste elektriske Porsche er på Norges-besøk. Sjekk bildene.

Se bildeserien her

MGP jr.

...

Vi fulgte finalen i Oslo Spektrum.

Se bildene her!

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: tips@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien
Mediekonsulent/grafiker: Sissel Nesbø

ANSVARLIGE

Ansvarlig redaktør: Geir Olav Flåan
Nyhetsredaktør: Heidi I. Mehli
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Adm. dir: Per Kristian Haug

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.