...
Foto: ANB-arkiv

Forskere får 40 EU-millioner

Bergen (ANB-NTB): To forskere fra Universitetet i Bergen får et europeisk toppstipend på til sammen 40 millioner kroner over fem år.

Publisert 12.11.2009 kl 21:19 Oppdatert 12.11.2009 kl 22:04

Tips en venn på e-post:


Hjerneforsker og professor Kenneth Hugdahl ved Haukeland universitetssjukehus får tildelt 20 millioner kroner over en periode på fem år fra EU for å forske på schizofreni, mens professor i afrikansk arkeologi Christopher Henshilwood får samme beløp for å undersøke sammenhengen mellom klimaendringer og endret atferd hos steinaldermennesker og neandertalere i Afrika for 18.000-25.000 år siden.

Det er første gang norske forskere fra humanistisk og samfunnsvitenskapelig/psykologisk fagområde får dette prestisjetunge stipendet fra European Research Council (ERC) Advanced Grant.

– Litt av en bombe

– Den kom litt som en bombe denne tildelingen, men den gir oss unike muligheter til å drive langsiktig forskning på et meget høyt nivå, sier Hugdahl til Helse Bergens nettsider.

– I søknaden min fokuserte jeg sterkt på en problemstilling: Hvordan oppstår hørselshallusinasjoner ved schizofreni i hjernen? Dersom man klarer å finne fram til mekanismene i hjernen som gjør at schizofrene hører stemmer, er det et stort gjennombrudd, forklarer Hugdahl.

Han er en av Nordens fremste hjerneforskere og leder forskningsgruppen i kognitiv nevrovitenskap ved Universitetet i Bergen og fMRI-gruppen ved Haukeland universitetssjukehus.

Bygger forskerteam

Christopher Henshilwood er professor i afrikansk arkeologi ved Institutt for arkeologi, historie, kultur og religion ved Universitetet i Bergen. Sammen med sin samarbeidspartner gjennom en årrekke, forskeren Fransesco d'Errico fra Universitetet i Bordeaux, skal Henshilwood bygge opp et forskerteam. Det skal for første gang kombinere arkeologiske funn og fortidens klimascenarier beregnet av moderne klimaforskningsutstyr.

Nye arkeologiske utgravninger ved to felt i Sør-Afrika skal gjennomføres, og forskerne skal gjøre nye analyser av materiale fra kulturen til homo sapiens og neandertalerne, som for eksempel hulemalerier, pyntegjenstander og dekorerte beinredskaper.

Rekonstruksjon

Samtidig skal de rekonstruere klima og vegetasjon og forsøke å definere hvilke økologiske nisjer det moderne mennesket kan utnytte for å overleve under ulikt klima. De skal også utforske hvordan klimaet preget atferden til de forhistoriske menneskene. Forskerne skal gjøre undersøkelser i Afrika, Europa og Østen.

– Takket være stipendet fra ERC kan vi styrke vår forskning på afrikansk arkeologi ved Universitetet i Bergen, ansette flere doktorgradsstudenter og styrke den langsiktige forskningen, sier Henshilwood. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

Mange hardhauser

Sport 194 deltakere testet formen i motbakkeløpet «Forbordsfjellet Opp».
Les saken og se mange bilder!

...

Er bygget for høyt

Nyheter Fosslibekken barnehage er bygget for høyt, konkluderer fylkesmannen.
Les mer

...

Blottet seg på verandaen

Nyheter Viste seg fram for forbipasserende.
Les mer

...

– Det var et trist syn

Nyheter Noen plukket med seg påskeliljene fra Prestegårdshagen.
Les mer


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.