...
Fellesforbundets 1. nestleder og forhandlingsleder Anders Skattskjær (t.v.) forklarer bakgrunnen for streiken på en pressekonferanse tirsdag. Her sammen med hovedkasserer Steinar Karlsen. Foto: Terje Pedersen, ANB

Storstreik i byggebransjen

Oslo (ANB-NTB): Om lag 19.000 bygningsarbeidere er i streik etter at meklingen mellom Fellesforbundet og Byggenæringens Landsforening brøt sammen natt til tirsdag.

Publisert 13.04.2010 kl 10:51 Oppdatert 13.04.2010 kl 13:03

Tips en venn på e-post:


Alle de store entreprenørene er tatt ut i streik.

Alle Fellesforbundets 16.012 medlemmer innen byggfag er omfattet av streiken. Plassoppsigelsen omfatter dessuten 2.747 medlemmer i bedrifter som er bundet av direkteavtaler med forbundet i de samme avtaleområdene.

Streiken var et faktum selv om det ble enighet i alle de andre områdene Fellesforbundet meklet for samtidig.

Ikke noen enkeltsak

Første nestleder i Fellesforbundet og forhandlingsleder for byggfagene, Anders Skattskjær, vil ikke si noe om hva som utløste konflikten, eller hva som kunne ha hindret en konflikt.

– Det er umulig å vurdere enkeltelementer. Totaliteten ble for dårlig. Partene sto så langt fra hverandre at meklingsmann Merete Smith ikke kunne legge fram noen skisse til løsning, sa han på en pressekonferanse tirsdag morgen.

Sentrale krav fra arbeidstakerne var sikring av kjøpekraften og et spesielt lavlønnsløft, arbeidstidsordninger på både land og offshore, heving av minstelønn, bedre velferdspermisjoner og påslag på akkordavtalene.

– Vi tar ikke en konflikt for konfliktens egen skyld, men når vi er i streik skal vi gjennomføre den på en skikkelig og verdig måte, konstaterte Skattskjær.

Alle de store tatt ut

– Alle de store entreprenørene er tatt ut i streik, sier kommunikasjonssjef Veslemøy Nestvold i Byggenæringens Landsforening (BNL) til NTB.

Konflikten vil ramme en rekke større byggeprosjekter rundt om i hele landet.

Direktør i BNL, Audun Lågøyr, sier at for stor avstand mellom partene i lønnsspørsmålet til slutt førte til brudd.

– Vi har strukket oss langt og tilbød en økonomisk ramme på nivå med frontfagene, men dette var ikke nok for Fellesforbundet, sier Lågøyr.

Heving av minstelønna har vært det store problemet siden Fellesforbundet overleverte sine krav til BNL. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

Forsvant etter påkjørsel

Nyheter Begge sjåførene var borte etter at en personbil og lastebil var involvert i en trafikkulykke på Skatval.
Les mer

...

Industri-gigant på vei

Nyheter Kan ende opp i Meråker, og det er snakk om investeringer på over en milliard kroner.
Les mer

...

Slik blir nyhallen

Sport Bli med å se hvordan den nye Stjørdalshallen blir.
Se video!
Les mer

...

Knuste vindu

Nyheter Mannen knuste vindusruta hos en restaurant i Kjøpmannsgata. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.