...
Tørkede epler på glass kan bli utmerket snacsk utover vinteren. Foto: Sølvi Svendsen, Hageselskapet

Tørking av epler

Oslo (ANB): Har du alt for mye epler i hagen? Har du laget saft, mos, gele, eplekake, fôret rådyrene og enda ikke gått tom? Da kan du prøve å tørke epler som blir et sunt og godt snacks.

Publisert 04.09.2010 kl 09:00 Oppdatert 06.09.2010 kl 08:02

Tips en venn på e-post:




Tørking av epler kan gjøres på forskjellige måter; tørking i stekeovn, lufttørking på trekkfullt og tørt sted og i tørke.

Her har vi brukt en vanlig sopptørke med seks tallerkener. Hver tallerken dekkes med epleskiver.

Det blåses varm luft gjennom tallerkene og resultatet er et utrolig "crispi" og smakfullt resultat. Smaken på eplene avhenger likevel av eplesorten.

I denne tørken går det om lag ett og et halvt eple per tallerken, så 9-10 middelsstore epler blir til noen solide norgesglass med snacks.

Tørking kan også gjøres i komfyren. Lag din egen favoritt-krydderblanding eller tørk hvitløk, paprika, chili, jordbær, bananer eller andre godsaker. Dette er det morsomt å eksperimentere med!

1. Skyll eplene

De behøver ikke skrelles. Faktisk gir tørking av røde epler en fin rød delikat kant på den tørkete epleskiven. Stikk ut kjernehuset med et eget jern som er egnet til dette (til høyre). Skjær eplene i tynne skiver (1-2 mm) enten med kniv eller brødskjærer.

2. Skivene legges tett i tett i tallerkene.

Legg dem tett i tett, men pass på at de ikke liggger delvis over hverandre. Da vil de lett henge sammen og ødelegges når de skal over i glassene.

3. Alle tallerkene settes oppå hverandre

kan tørkingen kan starte. Denne typen tørke bruker om lag 7-8 timer for å tørke eplene slik at de blir "knasende" tørre. Tørketiden vil også avhenge av tykkelsen på skivene. Tynne skiver tørker raskere enn tykke skiver.

4. Epleskivene fylles på glass

Pass på at glassene er tette. Epleskivene trekker raskt til seg fuktighet når de tas ut av det tette glasset, slik at de ikke blir sprø. Server derfor tørkete epleskiver rett fra glasset eller ta skivene over i en serveringsbolle umiddelbart før servering. (ANB)

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Pen selveierleilighet på Hundhamaren

2390629

Fra Trondheim: Følg gamle E6 forbi kommunegrensen til Malvik. Følg veien til man passerer et gatekjøkken på venstre side,...

Prisantydning: 1.790.000,-

Område: HUNDHAMAREN

Eiendomstype: Leilighet

Primærrom: 57m²

Visning: 08.02.2012 17:30 - 18:30]

Mer om boligen

2390629
Annonsere i avis og på nett?

Lokale meglere

Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn



TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.