...
Brunskogsnegl. Arten blir også kalt brunsnegl, iberiaskogsnegl og "mordersnegl". Foto: Vidar Ruud, ANB

– Drep sneglene nå

Ellers blir du invadert til våren, sier snegleforsker.

Publisert 18.07.2012 kl 09:15 Oppdatert 18.07.2012 kl 09:15

Tips en venn på e-post:




[BA] Brunsneglene har vært ekstra tallrike og plagsomme for mange hageeiere denne sommeren. På steder hvor vinteren i var mild, har sneglene hatt ideelle forhold for overlevelse.

Vil du minimere plagen til neste sommer, er det lurt å ta affære allerede nå, sier snegleforsker Bjørn Arild Hatteland ved Universitetet i Bergen til ba.no.

Og det begynner faktisk å haste:

– Så sant en orker, gjelder det å plukke så mange en kan frem til slutten av juli. For da begynner de å legge eggene sine. Etterpå dør de.

Greier en å ta knekken på krypene før de rekker å legge egg, kan en redusere antallet snegler betraktelig til neste sommer, forklarer forskeren.


Foretrekker alkoholfritt

Kjell Sandvik Jensen i Morvik i Bergen har funnet sin metode: Han drukner krypene i vørterøl.

– Jeg begynte å eksperimentere med sterke øltyper og ulike merker. Ringnes, blant annet, sier Jensen.

Men ølet til østlendingene dugde ikke, forteller han.

– Jeg har prøvd pils, lettøl og Munkholm. Men det viser seg at Hansas vørterøl har en fyldig, sterk lukt som tiltrekker seg snegl på lang avstand, forteller han.

Jensen heller væsken i en tom isboks og snitter et firkantet hull på to sider av boksen. Sneglene kryper oppi, og der blir de.


Øl ligner råtne mus

– Fordelen med denne form for krig er at sneglen kryper ned i boksen og drukner. En støtter også en lokal produsent, som selv jeg, som avholdsmann, har savnet på Branns draktreklame, sier Jensen.

Men hvorfor liker sneglene øl?

– Jeg er ingen ølekspert, men det er sikkert lukten av gjær som tiltrekker dem. Brunsneglene eter i stor grad døde dyr og planter, sier Bjørn Arild Hatteland.

Han forklarer at for en brunsnegl, kan duften av øl minne om det den vanligvis spiser. Som for eksempel en gjærende, død mus.


Her er de beste tipsene:

Sammen med sine kolleger på insitutt for biologi har Hatteland i en årrekke forsket på brunsneglene. Forskerne har både gjort grunnforskning på eksempelvis tallet på egg og naturlige fiender, og vurdert hvilke tiltak som er mest effektive, enten man nå er hageeier, eller driver stort innenfor jordbruk.

– Hva er dine tre beste tips for hageeiere?

– Det første er å plukke så mange man orker. For å avlive, er det effektivt å helle kokende vann over dem, sier Hatteland.

Tips nummer to kan redde plantene dine:

– Problemet med brunsneglene, er at de også spiser friske planter. Om en ser at de liker spesielle planter veldig godt, går det an å gjerde dem inn. Sneglegjerder kan kjøpes på nettet. De vi har testet, har vært veldig effektive.

– Det tredje tipset er det du har nevnt. Om en vil spandere det på seg: Sett opp feller, fyll dem med øl.

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Flott andelsleilighet med sentral beliggenhet!

2849003

Reidar Lindsetmo

Prisantydning: 990.000,-

Område: LEVANGER

Eiendomstype: Leilighet

Primærrom: 78m²

Visning: 29.05.2013 16:30 - 17:15]

Mer om boligen

2849003
Annonsere i avis og på nett?

Lokale meglere

Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.