...
Foreldre med barn i skolepliktig alder, lar i stadig større grad skolenes kvalitet avgjøre hvor de kjøper hus. Foto: ANB-arkiv

Skolene avgjør boligkjøp

Mange kjøper nå hus der de vet skolene kan vise til gode elevresultater.

Publisert 18.09.2012 kl 08:24 Oppdatert 18.09.2012 kl 09:29

Tips en venn på e-post:

Skolereformen som ble innført i 2006, har nemlig gjort foreldre mer bevisste på forskjellene mellom skolene.

– Før 2000 trodde alle nordmenn at skolene her i landet var like gode. I dag er bevisstheten langt større. Foreldre kjøper hus der skolene er gode. Det skjer over hele landet, sier professor Stein Ludvigsen ved Universitetet i Oslo til Aftenposten.

Ludvigsen leder evalueringen av den store skolereformen Kunnskapsløftet, som ble innført i 2006. Konklusjonen er at den norske skolen er blitt bedre, mye takket være mer tall og data om skolene.

– Reformen har gjort at vi kan utvikle skolen basert på kunnskap, og ikke ideologi. Synsing kan møtes med fakta. Dermed blir skoledebatten mye bedre, sier han.

At skole er viktig for mange, går tydelig fram av eiendomsprospekter, blant annet i Bærum, der skoleresultatene blir tatt med sammen med annen informasjon om boligen og nærområdet.

– Jeg har absolutt inntrykk av at skoleresultater er noe boligkjøpere er opptatt av. Gode resultater er gjerne et tegn på stabile lærerkrefter, og alle ønsker det beste for sine barn, sier eiendomsmegler Torill Nordeidet til avisen. (ANB–NTB)

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Romslig enebolig med stor tomt sentralt i Åsen....

2878471

Nils Nordbotn

Prisantydning: 2.390.000,-

Område: ÅSEN

Eiendomstype: Enebolig

Primærrom: 213m²

Visning: 23.06.2013 14:00 - 15:00]

Mer om boligen

2878471
Annonsere i avis og på nett?

Lokale meglere

Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik
Nettansvarlig: Line Finnøy Bakken

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.