...
Fra gården Lunnan, der Anders Brekken (stående til venstre) orienterte om Vassbygdas historie. Foto: Einar Hugnes

Populært med historisk vandring

Historiske vandringer er populære. Det beviste også søndagens vandring i Vassbygda og Kaldalen. Flere bilder!

Einar Hugnes E-post
Publisert 29.08.2010 kl 21:20 Oppdatert 29.08.2010 kl 21:20

Tips en venn på e-post:

Historisk vandring i Vassbygda

...

Over 80 deltok turen til Skatval historielag. De frammøtte fikk da også høre mye interessant lokalhistorie underveis.

Vassbygdas historie

Vandringa startet ved gården Lunnan. Her fortalte Anders Brekken om Vassbygdas historie, både den gamle og noe fra nyere tid.

Ved Litltrøa fikk deltakerne et innblikk i utviklingen av dette populære huset som i dag eies og drives av Stjørdals-Blink. Knut Aarbu sto for den orienteringa.

Vakker skogsti

Turen gikk deretter gjennom en vakker skogsti, ned i Kaldalen og fram til der hvor Kaldalsetra tidligere lå. Her ventet IL Fram med nykokt kaffe og hjemmebakte kaker.

Ved Kaldalsetra har Skatval Historielag nylig reist ei minnetavle over ei mulig seterkirke som et sagn sier skal ha stått her. Johan Petter Rønningen, som selv er oppvokst i Vassbygda, orienterte om arbeidet med minnetavla og om den mulige seterkirka.

Stemning med Bygdaljom

Tar vi med at Songlaget Bygdaljom skapte god stemning underveis med vakker sang og at regnskura kom først på tilbaketuren, var deltakerne på årets historiske vandring i regi av Skatval Historielag godt fornøyde.

Mest lest



Bildeserier fra inn- og utland

McLarens nye formel 1-bil

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

De hotteste trendene

...

Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.

Se bildene her


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.