Skatval Arbeiderlag er utålmodige når det gjelder Steinvik Lager.
Arbeiderlaget mener Stjørdal kommune må planlegge slik at den flotte naturperlen langs stranda på Skatval, kan åpnes for publikum så fort som mulig. Det har de helt rett i.
Ennå kan det ta tid før folk i Stjørdal kan ta i bruk eiendommen som friområde. Saken verserer nemlig for retten. Ankesaken i lagmannsretten er ikke berammet ennå.
Boa Eiendom med mangemillionæren Ole T. Bjørnevik i spissen, krangler om eiendomsretten til strandeiendommen. Bjørnevik var den som først kjøpte Steinvik Lager fra forsvaret før det offentlige ved Direktoratet for Naturforvaltning og Stjørdal kommune grep inn. Eiendomsselskapet har tapt i alle instanser, men gir seg ikke. Nå står en ny rettssak for døra.
Vi skal ikke påstå at Bjørnevik og hans selskaper driver bevisst trenering av saken. Men det er et faktum at så lenge striden om hvem som skal få eiendomsretten til Steinvik Lager verserer for rettsapparatet, så får ikke folk i Stjørdal slippe til. Naturperlen som strandeiendommen mellom Skatval og Langstein er, må nemlig ryddes og sikres før publikum kan slippe inn bak gjerdene. Det kan neppe skje før eiendomsretten er endelig avklart ved rettskraftig dom.
Eller må åpningen dra så lenge ut i langdrag? Det er et faktum at det blir stadig flere hull i gjerdet rundt Steinvik Lager. Representantene fra Skatval Arbeiderlag hadde ingen som helst problemer med å ta seg inn. Froskemannsklubben får i dag bruke anlegget.
Alle som besøker Steinvik lager, kan se at ildsjelene i klubben tar veldig godt vare på området. I dag framstår Steinvik lager som et veldig flott og attraktivt turmål, selv om det må skje gjennom hull i gjerdet.
Vi gleder oss til strandsonen langs Steinvik Lager kan bli åpnet for allmennheten. Det dreier seg om en naturperle som har vært avstengt for folk flest i over 50 år. Allerede i høst må politikerne i Stjørdal begynne å sette av midler og forberede åpning av Steinvik Lager så fort det blir juridisk mulig.