...
Foto: Jan Erik Sundøy

Avgiftsparkering tvinger seg fram

Den eneste realistiske muligheten til å finansiere parkeringsplassene som politikerne ønsker lagt under jorda, er parkeringsavgift. Enig eller uenig? Si din mening i kommentarfeltet under saken!

Publisert 24.08.2010 kl 09:44 Oppdatert 26.08.2010 kl 09:52

Tips en venn på e-post:


Folk flest opplever det som stadig vanskeligere å finne ledig parkeringsplass i sentrum av Stjørdal. Nå reagerer også de som driver butikker. Næringsdrivende langs Søndre gate har søkt kommunen om å få innføre tidsbegrenset parkering langs hele gata. Og rådmannen anbefaler stjørdalspolitikerne å si ja til tidsbegrensingen i formannskapet på torsdag.

I søknaden skriver de næringsdrivende at parkeringsplassene langs Søndre gate nå i stadig større grad blir opptatt av biler som står hele dagen. Pendlere som tar buss og tog til Trondheim om morgenen, parkerer fritt i Søndre og andre plasser i sentrum. Også folk som jobber i sentrum, lar bilen stå hele dagen.

Kunder som kommer for å handle i butikkene, får stadig større problemer med å finne ledig parkeringsplass. Det liberale parkeringsregimet i Stjørdal skulle være et konkurransefortrinn i kampen om kundene. Mye tyder på at det frie parkeringsregimet er i ferd med å virke mot sin hensikt. Det er for liten sirkulasjon på parkeringsplassene.

I vår vedtok kommunestyret med stort flertall å innføre tidsbegrenset parkering på de store kommunale P-plassene i sentrum av Stjørdal. Rådmannen fikk fullmakt til å ansette kommunale parkeringsbetjenter som skal håndheve det nye parkeringsregimet.

Stjørdalspolitikerne ønsker nemlig å prøve å regulere parkeringen med mild hån før de eventuelt tar skrittet fullt ut og innfører parkeringsavgift også i Stjørdal. For tidsbegrensing er første skritt i retning av parkeringsavgift. Alt tyder på at parkeringsavgift bare er et spørsmål om tid, også i Stjørdal.

For kommunestyret har vedtatt en sentrumsplan som betyr mer fortetting i sentrum av Stjørdal. Parkeringskaoset vil bare bli større etter hvert som plasser der vi får parkere i dag, blir bygget ut.

Politikerne har vedtatt å selge brannstasjonstomta mellom Johnsen Bakeri og Posten, og deler av parkeringsplassen mellom Torgkvartalet og Bunnpris, til utbyggingsformål for å skaffe penger i kommunekassa. Og det er stort flertall for å bygge kulturhus og park på Husbyjordet.

Utbyggingsplanene vil fjerne svært mange av parkeringsplassene i sentrum som foreløpig står til fri avbenyttelse. Sentrumsplanen forutsetter at mye av parkeringen i sentrum av Stjørdal skal skje under jorda i framtida. Det har konsekvenser:

Det koster penger å bygge parkeringshus og parkeringskjellere. Kommunens parkeringsfond er bare på 2,5 millioner kroner. Fondet monner lite. Den eneste realistiske muligheten til å finansiere parkeringsplassene som politikerne ønsker lagt under jorda, er parkeringsavgift.

Mest lest nå

...

Tatt på fersken

Nyheter Innbruddstyvene ble tatt på fersken før de stakk til skogs.
Les mer

...

Skolebuss utfor veien

Nyheter En skolebuss med 20 barn skled og havnet utenfor veien i Dybvadsgrenda tirsdag morgen.
Les mer

...

Har sagt opp

Nyheter Trine Nesheim, etatsjef omsorg i Stjørdal kommune, har sagt opp stillingen.
Les mer

...

Videre i UKM

Kultur Fem sceneinnslag og tre kunstinnslag fra Stjørdal går videre til fylkesmønstringen.
Les mer


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.