...
Foto: Jan Erik Sundøy

Småbåthavna er viktig for Stjørdal

«Det må ikke bli så stivbeint at kravet om utbyggingsavtale truer med å stoppe gode utbyggingsprosjekter som hele stjørdalssamfunnet vil dra nytte av».
SI DIN MENING!

Publisert 10.12.2011 kl 11:18 Oppdatert 10.12.2011 kl 11:18

Tips en venn på e-post:


Kommunestyret har innført et prinsipp om at alle som skal bygge ut eiendommer i Stjørdal, må inngå utbyggingsavtaler med kommunen. Denne plikten gjelder i utgangspunktet alle. Ingen får stikke spaden i jorda før utbyggingsavtalen er signert.

Prinsippet er både rett og meget bra. Det er bare rettferdig at utbyggere som tjener på eiendomsprosjektene sine, også bidrar til fellesskapet. Det gjelder særlig når det nettopp er verdiene i form av gater, veger, fortau og grøntareal som kommunen står for, bidrar til å øke verdien på eiendommene.

Politikerne har forsøkt å komme fram til rettferdige regler for hvordan utbyggingsavtalene skal håndteres økonomisk. Regelverket må være forutsigbart og føles rettferdig for alle.

Men det må ikke bli så stivbeint at kravet om utbyggingsavtale truer med å stoppe gode utbyggingsprosjekter som hele stjørdalssamfunnet vil dra nytte av. Småbåthavna som Båtforeningen planlegger å bygge, er nettopp et slikt eksempel.

Derfor er det bra at rådmannen tar saken opp med formannskapet for å få politiske signaler om hvordan denne saken skal håndteres. Mindre bra er det at ordfører Johan Arnt Elverum lar diskusjonen skje i hemmelighet bak stengte dører. Hemmelighetskremmeriet fører bare til usikkerhet og spekulasjoner.

Saken om småbåthavna er altfor viktig for Stjørdal til at ordføreren av bekvemmelighetsgrunner får håndtere saken i dølgsmål bak stengte dører. Dette handler ikke om «kommunens» forretningsdrift, som ordføreren prøver å dekke seg bak. Saken handler om en enestående utbygging som neppe vil skape presedens for andre forretningsmessige utbyggere om politikerne velger å lempe litt på krava til utbyggingsavtale overfor Båtforeningen.

Stjørdal er heldig: Lokalsamfunnet har en båtforening som drives av entusiaster. Foreningen er for alle som er opptatt av sjø- og båtliv. Og det er mange. Stjørdal Båtforening presenterer en bredde som mange kan misunne oss.

Et alternativ kan være å legge om strategien i mer eksklusiv retning. Det har noen foreninger rundt Oslofjorden gjort. Inngangsbillettene har blitt så høye at folk flest stenges ute. Båtlivet blir forbeholdt en eksklusiv krets. Båtplassene blir spekulasjonsobjekter for de få. Slik vil vi slett ikke ha det i Stjørdal.

Derfor er det veldig viktig at både ledelse og politikere i Stjørdal kommune kjenner sin besøkelsestid. Krav om utbyggingsavtale i millionklassen kan føre til at Båtforeningen drives inn i en eksklusiv retning. For området kan gjerdes inn og billettprisene økes.

Oppfordringen må være at stjørdalspolitikerne lytter til båtforeningen, og at de gjør det i full åpenhet.

Mest lest nå

...

Her gjør de det igjen...

Bil og trafikk Dette er en utfordring for enkelte av bilførerne.
Les mer

...

Sanseløs fylleferd

Nyheter Kvinnen var sanseløst beruset. Hun kjørte ned et tre og krasjet mot en butikk.
Les mer

...

Får flere postnummer

Nyheter Stjørdal vil få flere postnummer fra 1. oktober i år.
Les mer

...

Vinglete kjøring på E6

Nyheter Flere bilførere varslet politiet om vinglete kjøring på E6. Nå må den unge bilføreren ta sin straff.
Les mer


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.