...
Tross gråvær så var det mye folk på riksgrensa da minnesteinene ble avduket. Foto: Arnulf Gresseth

Veifest med pomp og prakt

Det er lenge mellom veier har bursdagsfest, men E14 fikk en storfest. Se alle bildene fra mellomriksveiens 50-årsdag!

Arnulf Gresseth E-post
Publisert 04.10.2008 kl 22:11 Oppdatert 04.10.2008 kl 23:03

Tips en venn på e-post:

...
Tross gråvær så var det mye folk på riksgrensa da minnesteinene ble avduket. Foto: Arnulf Gresseth
...
Stor stemning, sang og musikk. Trekkspiller Håvard Tidemann (under paraplyen) sammen med koret som selvsagt heter Kor E14. Foto: Arnulf Gresseth

50-årsfeiring Mellomriksveien

...

Lørdagens E14-feiring begynte på Torget i Stjørdal med hornmusikk, hilsningstaler og appell.

Leder i jubileumskomiteen for Mellomriksveien, Harald Storflor hadde en hyggelig jobb med å ta i mot gratulasjoner og blomster Og sjelden har vel en veg gjennom et dalføre fått så mye ros.

SE ALLE BILDENE FRA 50-ÅRSDAGEN TIL MELLOMRIKSVEIEN!

Ordfører i Stjørdal, Johan Arnt Elverum, understreket betydningen av mellomriksveien som har vært til stor nytte for hele regionen.

Skatval Hornmusikklag var på plass og med de kjente marsjene var stemningen meget god da kortesjen med omkring 30 veteranbiler startet på sin ferd til Storlien. Mellomriksveiens ”far”, overingeniør Tormod Nordmark som etter hvert er blitt 95 år, stilte også opp og var med på feiringen hele dagen.

DU FINNER OGSÅ BILDER FRA, OG KOMMENTARER TIL, E14-JUBILEET PÅ MÅRRÅKBØGG!

Kortesjens første stopp var på Hegramo. Her var Hegra Historielag vertskap og hadde fått hjelp av Sona Hornmusikklag til å skape trivsel under arrangementet. Fylkesrådsleder Alf Daniel Moen holdt appell og maskinentreprenør Ragnar Halle tok spontant ordet og takket Tormod Nordmark og Statens vegvesen som solide arbeidsgivere, før kortesjen startet opp i retning Meråker og Storlien.

Presis kl 13 kunne Harald Storflor ønske publikum velkommen til avduking av minnesteinen ved grensa på Storlien. Steinen som er av såkalt revsundgranitt, skal ha kommet med isen for flere titusener av år siden fra områder sør for Østersund, og havnet i jorda ved Fløan på Skatval.

Nå er den transportert til Storlien sammen med to mindre steiner og har fått en minneplate, der det blant annet står ”En lenke mellom landene lagt”. Selve avdukingen ble utført av de to "saxflickorna", Monica Sandell og Maud Meijer som også var med på vegåpningen for 50 år siden, mens assisterende vegdirektør Kjell Bjørvik holdt avdukingstalen.

ALLE BILDENE FRA LØRDAGENS MARKERING!

Etter seremonien på Storlien var det middag for innbudte ved Teveltunet Fjellstue der Tormod Nordmark fikk overrakt en miniatyrutgave av minnesteinen for sitt arbeid med å planlegge og lede arbeidet med Mellomriksveien for 50 år siden.

Hva betyr E14 for dalføret? Si din mening i kommentarfeltet under!

Mest lest



Bildeserier fra inn- og utland

McLarens nye formel 1-bil

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

De hotteste trendene

...

Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.

Se bildene her


TIPS OSS

Telefon: 74 83 95 00
SMS: sbtips til 2097
MMS: sbtips til 2097
E-post: redaksjonen@bladet.no

KONTAKT OSS

Telefon: 74 83 95 00
E-post: redaksjonen@bladet.no
Stjørdalens Blad, Torgkvartalet, 7500 Stjørdal

ANNONSER

E-post: annonser@bladet.no
Salgssjef:Bjørn Renolen
Mediekonsulent: Kjersti Thyholt
Mediekonsulent: Heidi Kristin Horgøien

ANSVARLIGE

Sjefredaktør: Kjell-Ivar Myhr
Nettansvarlig: Lars Sørnes
Redaksjonssjef: Jon Håkon Slungård
Redaksjonssjef: Bjørnar Sandvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.