Hver måned kårer Birka, nasjonalt senter for kunst og håndverk, en ”månedens håndverker”. I januar er det Emily Skahjem Elmenhorst fra Skatval.
Emily Skahjem Elmenhorst designer og lager smykker i 925 Sølv og fimoleire. Smykkene har ofte figurative motiver.
Inspirasjon fra kundene
Interessen for smykkedesign ble vekket da Emiliy var på interrail i Hellas i 1986. Her kjøpte hun en liten ørepyntfigur i et materiale hun ikke hadde vært borti før: Fimo®-leire. Allerede året etter var hun i gang med produksjon og salg av egen smykker.
- Jeg får masse inspirasjon til nye modeller ved å møte publikum, se modeller bli prøvd, og av spesialbestillinger, sier Emily.
Birka - kunstsenter
Birka as er et nasjonalt senter for kunst og håndverk, med hovedmål om å bidra til økt kvalitet og lønnsomhet for denne næringen. Birka er også et kompetansesenter og en markedsføringskanal.
God representant for faget
Håndverkerne som kåres, velges ut fra geografi og håndverkskategorier. Det velges også utøvere som Birka mener er gode representanter for faget, og som står for kvalitet og estetikk. Månedens håndverker får grundig omtale i en artikkel på organisasjonens nettside, og egen utstilling ved Birkas kontorer på Berkåk.
Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.
Se alle artistene!Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.
Se bildene her