Aktor mener at de to stjørdalingene som er tiltalt i Vuddudal-saken skal ha
fengsel i 2,5 år.
Aktor statsadvokat Per Morten Schjetne la i dag ned straffepåstandene for volden som ble utøvet i Vuddudalen natt til 24. september 2011.
To menn fra Stjørdal som er tiltalt i saken skal ha 2,5 års fengsel, mener påtalemyndigheten. Ingen av de to stjørdalingene erkjente straffskyld for voldsutøvelsen mot den fornærmede mannen da retssaken startet i Inntrøndelag tingrett den 11. juni. En av de to erkjente imidlertid straffskyld for legemsfornærmelse - for å ha dratt den fornærmedes samboer ut av campingvogna.
En trondheimsmann som skal ha vært en hovedmann, skal få seks års fengsel, ifølge aktor, som også vil gi tre menn fra Malvik henholdsvis seks års, fem års og sju måneders fengsel.
En sjuende tiltalt fra regionen skal ha tre års fengsel, mener påtalemyndigheten.
– Det er ingen enkel sak å finne en passende straff. Vi har ikke mye rettspraksis på dette. Vi har fått en lovendring i 2010, som sier at nå skal det opp på et nytt straffenivå. I straffeutmålingen står planleggingen sentralt. Der stikker hovedmennene seg ut. De skal innover for å gi ham juling. Det er et overlegg, sa aktor i sin sluttprosedyre.
Med hovedmennene sikter aktor til trondheimsmannen, som nektet straffeskyld for volden, og malvikingen som tilsto.
Vis fram ditt musikalske talent i låtkonkurransen «Bandwagon».
Legg inn dine låter her!
teknofil.no Vi finner appene du må ha, og hvilke du bør styre unna. Les mer