Nominert til Gullruten

Stjørdalingen Morten Hegseth Riiber og Vegard Harm kan vinne publikumsprisen.

Duoen Morten Hegseth Riiber og Vegard Harm har suksess med podcasten «Harm & Hegseth».  Foto: Privat

Nyheter

– Herregud, så stas, sier Morten Hegseth Riiber til VG etter at nominasjonen ble offentliggjort fredag.

11. mai går årets «Gullruten» av staben i Grieghallen i Bergen. Prisutdelingen som hyller den norske TV-bransjen har blitt holdt i konserthallen siden 1998.


– Kjendiser er verdens verste folk

Morten Hegseth Riiber jobber med kjendiser hver eneste dag. Men han har ikke så mye til overs for dem.

 

– For en ære

Morten Hegseth Riiber og podkastmakker Vegard Harm er nominert til publikumsprisen sammen med Jørgine Vasstrand, Lars Monsen, Solveig Kloppen, Bård Tufte Johansen, Silje Sandmæl, Kevin Vågenes, Else Kåss Furuseth, Nicolay Ramm, Linn Skåber, Svein Østvik og Anne Lindmo.

– For en ære og glede å være nominert. Vi lover god takketale og evig takknemlighet fra Bergen i mai om prisen blir vår, sier VGTV- og «Panelet»-programleder Morten Hegseth Riiber.


Siste dans for Morten for denne gang

Danset til ære for mamma Elisabeth. Men det holdt ikke helt inn.

 

Alle nominerte

Beste underholdningsprogram

  • Truls à la Hellstrøm (Plan B TV for TV 2)
  • Skal vi danse (Monster for TV 2)
  • På tur med Dag Otto (Seefood TV for TV 2)
  • Stjernekamp (Monster for NRK)

​Beste konkurransedrevne reality

  • ​71 grader nord – Norges tøffeste kjendis (Nordisk Film og TV for Discovery Norway)
  • Alt for Norge (Monster for Discovery Norway)
  • Farmen (Strix for TV 2)
  • Sommerhytta (Strix for TV 2)

Beste reality 

  • Gift ved første blikk (Rakett TV for Discovery Norway)
  • Tjukken og Lillemor (Plan B TV for TV 2)
  • Jorden rundt på seks steg (Nexico for NRK)
  • I lomma på Silje (Rubicon for Norway Entertainment)

Beste dokusåpe

  • Team Ingebritsen (Zacapa for NRK)
  • Reindrømmen (F (x) Produksjoner for NRK)
  • Værdal'n Karsk og Base (Ekkofilm for Discovery Norway)
  • 113 (NRK for NRK)

Beste dramaserie

  • Kielergata (Anagram Norge for TV 2)
  • Lykkeland (Maipo film for NRK)
  • 17 (NRK for NRK)
  • Unge Lovende (Monster for NRK)

Beste humorprogram

  • ​Best før (Seefood TV for TV 2)
  • Parterapi (Seefood TV for NRK)
  • Hvite gutter (Feelgood SFTV for Discovery Norway)
  • Magnus (Viafilm og NRK for NRK)

Beste barne- eller ungdomsprogram

  • Zombilars (Tordenfilm med NRK Super for NRK)
  • Helsesista gjør en forskjell (Mastiff for TV 2)
  • Villa Mekk (NRK for NRK)
  • Lik meg (NRK for NRK)

Beste livsstilsprogram

  • Folkeopplysningen (Teddy TV for NRK)
  • Lisenskontrolløren og livet (NRK for NRK)
  • Superhunden (Monster for NRK)
  • Eventyrlig oppussing (TMM Produksjon for Nordic Entertainment Group)

Beste nyhets-, sports eller aktualitetsprogram

  • Korrespondentene (Screen Story for TV 2)
  • Else om: selvmord (Mastiff for TV 2)
  • Åsted Norge (Mastiff for TV 2)
  • URIX – grenseløs – Klimaarven (NRK for NRK)

Beste TV-dokumentar

  • En søsters kamp – Brennpunkt (NRK for NRK)
  • Når knoklene blir til gelé (Norsk fjernsyn for VGTV)
  • Hatets vugge (UPNorth film for NRK)
  • Daniel og Simen (Hulias Film for NRK)

Beste dokumentarserie

  • URO (Pandora Film AS for NRK)
  • Helene sjekker inn (NRK for NRK)
  • Overleverne – Jenta fra Utøya (NRK for NRK)
  • Sinnssykt (NRK for NRK)

Beste skuespiller

  • ​Anne Regine Ellingsæter – Lykkeland (Maipo Film, NRK)
  • Kevin Vågenes – Parterapi (Seefood TV for NRK)
  • Thorbjørn Harr – Kielergata (Anagram Norge for TV 2)
  • Pia Tjelta – Lykkeland (Maipo Film for NRK)
  • Mohammed Aden Ali – 17 (NRK for NRK)
  • Kristine Ryssdalsnes Hovli – Lovleg (Rubicon TV for NRK)

Beste programleder

  • ​Yama Wolasal – Dagsrevyen (NRK for NRK)
  • Else Kåss Furuseth – Else om: selvmord (Teddy TV for Discovery Norway)
  • Solveig Kloppen – Det jeg ikke fikk sagt (TV Wonder for TV 2)
  • Line Andersen – VM sjakk – (NRK for NRK)
  • Kristian Ødegård og Dag Otto Lauritzen – På tur med Dag Otto (Seefood TV for TV 2)
  • Bård Tufte Johansen – Nytt på Nytt (NRK for NRK)

Beste deltaker

  • Melina Johnsen – Ex on the Beach (Rubicon for Discovery Norge)
  • Svein Rossland og Mona Tømran – Ja, vi elsker camping (Rakett TV for Discovery Norge)
  • Joakim Makipera og Sara Jansson Ishqair – Gift ved første blikk (Rakett TV for Discovery Norge)
  • Andreas – Superhundene (NRK for NRK)

Årets nyskapning

  • Kongen av Gulset (Spark for NRK)
  • Villmark uten voksne (Novemberfilm for TV 2)
  • Else om: selvmord (Teddy TV for Discovery Norway)
  • I lomma på Silje (Rubicon TV for Nordic Entertainment Group)

Publikumsprisen

  • Jørgine Vasstrand
  • Lars Monsen
  • Solveig Kloppen
  • Bård Tufte Johansen
  • Silje Sandmæl
  • Vegard Harm og Morten Hegseth Riiber
  • Kevin Vågenes
  • Else Kåss Furuseth
  • Nicolay Ramm
  • Linn Skåber
  • Svein Østvik
  • Anne Lindmo