79 trønderske bønder vil selge melkekvota si

79 trønderske melkebønder har meldt inn at de vil selge sin melkekvote.  Foto: Terje Bendiksby/NTB scanpix

Nyheter

Totalt 475 melkebønder har meldt inn at de ønsker å selge kvoter for om lag 42 millioner liter melk. Av disse er 79 fra Trøndelag.

Oppkjøpsordningen er et resultat av at Norge må avvikle eksportsubsidiene innen 2021. Staten og Norges Bondelag ble i oktober 2019 enige om å gjennomføre en oppkjøpsordning med sikte på å kjøpe ut 40 mill. liter melkekvote.



– Interessen er svært stor, sier seksjonssjef Olav Sandlund i Landbruksdirektoratet på direktoratets nettside.

Landbruksdirektoratet har i denne omgang ingen oversikt over hvilken kommune den enkelte bonde kommer fra.

Todelt ordning

Ordningen er todelt: Kvoteeierne inviteres til først å melde sin interesse, og deretter sende selve søknaden om salg av grunnkvote innen 31. mars. Påmeldingene skjer etter «først til mølla»-prinsippet.

– Oversikten viser at det enda er en del å gå på når det gjelder mengde i Rogaland, Trøndelag, Hedmark og Oppland, sier Sandlund.

– Så her er det muligheter for de som vurderer salg, men ennå ikke har bestemt seg.

ProduksjonsregionAntall påmeldinger (liter)Påmeldt mengde (liter)Avsatt oppkjøpsmengdeDifferanse
Tidligere Østfold og Vestfold162.198.9281.335.400863.528
Oslo og tidliger Akershus141.848.262750.4741.097.788
Tidligere Hedmark141.224.9242.300.691-1.075.767
Tidligere Oppland473.266.9534.468.140-1.201.187
Tidligere Buskerud131.203.680876.780327.080
Tidligere Telemark8559.204366.344192.860
Agder302.632.0371.256.1361.375.901
Rogaland504.478.1037.139.073-2.660.970
Vestland1057.138.4024.892.4982.245.904
Møre og Romsdal545.452.2773.667.1151.785.162
Trøndelag797.728.9388.687.139-958.201
Nordland272.768.3392.779.210-10.871
Tidligere Troms151.720.172915.551804.621
Tidligere Finnmark3540.351565.447-25.096

Kilde: landbruksdirektoratet.no - pr. 8. januar

Ikke bindende påmelding

– Hva med de som hører til i regioner der taket allerede er nådd?


Er villig til å gi kua en sjanse – tar over familiegården

Antall melkebønder i Stjørdal faller dramatisk, men Lars Johan Einan går mot strømmen.


– Det er verd å merke seg at påmeldingene ikke er bindende, bildet kan så absolutt endre seg. Det er derfor ingen grunn til å la være å melde seg på.

– Hva skjer videre nå?

– Vi går nå nøye gjennom alle påmeldingene. Om en ukes tid, ca. 17. januar, vil de som er innenfor avsatt oppkjøpsmengde i sin region få tilbud om å sende inn søknad om salg. De andre vil få beskjed om at de står på venteliste, forteller Sandlund.